niedziela, 19 czerwca 2016

Yunnan Zaochun 2016

Herbata: Yunnan Zaochun 2016
Sprzedawca: eherbata.pl
Pochodzenie: Chiny, Yunnan
Rodzaj: Zielona
Data zbioru: Marzec 2016

Zielone herbaty z Yunnanu nigdy nie kojarzyły mi się z czymś szczególnie dobrym. Myśląc o nich, miałem przed oczyma raczej coś z niższej półki - co prawda sypane, lecz zwykłe, marketowe zielone herbaty. Jednak ta, która trafiła ostatnio w moje ręce, zmieniła mój pogląd na nie o 180 stopni. 
Susz pochodzi z ogrodów położonych ok. 1100m n.p.m. Listki są całe, zupełnie nie pokruszone. Występuje tu całkiem sporo puchatych, srebrnych tipsów. Dominują jednak spore, znacznie bardziej mięsiste liście.
Po otwarciu paczuszki z herbatą, ulotnił się z niej dość słodki, owocowy aromat, z lekką nutką dymności, charakterystyczną dla herbat z tego regionu.
Parzenie: Czajniczek - 140ml; Temp. wody -75° C; Ilość suszu - 5 g
I - 45"
II- 1'10
III - 1'35"
IV - 1'55"
V - 2'15"
W wilgotnym czajniczku aromat herbaty stał się mocniejszy, oraz dało się w nim wyczuć nutkę prażonej kukurydzy.
Pierwsze parzenie dało napar bardzo wiosenny, wyraźny, o bardzo słodkim posmaku. Umami było tu także dość wyraźne. Gorycz stała się odrobinkę wyczuwalna dopiero przy drugim parzeniu, lecz tu z kolei dało się zauważyć znacznie ciekawsze, owocowe nuty, kojarzące się nieco tropikalnie. Trzecie parzenie ukazało niesamowicie ciekawe nuty, lekko żywiczne, kojarzące mi się z drzewami iglastymi. Było też delikatniejsze od poprzedniego. Później pojawiły się również nuty odrobinę morelowe.
Jeśli chodzi zaś o barwę herbaty, to w tym akurat aspekcie nie działo się nic szczególnie ciekawego. Była ona, jak to zwykle bywa, zielonkawo żółta.
Herbata ta zaskoczyła mnie nad wyraz pozytywnie. Nie spodziewałem się, że w Yunnańskiej zielonej herbacie można znaleźć tak wiele ciekawych nut smakowych. Swoją drogą, były one niezwykle ciekawe, a wręcz niepowtarzalne. Zdecydowanie jest to jedna z najsmaczniejszych Chińskich zielonych herbat, jakie miałem okazję ostatnio próbować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz