piątek, 17 stycznia 2014

Da Hong Pao

Herbata: Da Hong Pao 
Pochodzenie: Wuji Shan, Prowincja Fujian
Sprzedawca: eherbata.pl
Z Oolongami nie miałem prawie zupełnie kontaktu. Jedynym jakiego kosztowałem, był zwykły, dość kiepskiej jakości dostępny w mojej miejscowej herbaciarni. Nosił on niepoprawną nazwę "Herbata czarna oolong". W ogóle nie posmakował mi. Jednak dzisiaj moje nastawienie do tych herbat uległo dużej zmianie, gdyż na scenę wkroczyła zamówiona ostatnio przeze mnie herbata "Da Hong Pao".
Należy ona do jednych z droższych herbat pochodzących z chin. Wiąże się z nią  legenda, o 4 herbacianych krzakach znajdujących się na szczycie pewnej góry. Możecie przeczytać ją TUTAJ po angielsku, oraz na blogu "Morze Herbaty", po polsku. Ja oczywiście nie piłem naparu pochodzącego z tych słynnych roślin, ponieważ wytwarza się go jedynie 100 gram na rok, a jego cena przekracza 1.25 mln dolarów za 100g. Jednak krzew z którego został zebrany susz, jest z nimi genetycznie spokrewniony.
Herbatę zaparzyłem metodą gong fu cha, w moim gaiwanie.

Gaiwan - 150ml; Temp. wody - 95 stopni; Ilość suszu - 7g
I Parzenie - 30s
II Parzenie - 1 min
III Parzenie - 1 min 30s
IV Parzenie - 2 min
Parzenie - 2 min 30s
VI Parzenie - 3 min

Kolor naparu był dokładnie taki jak się spodziewałem. Ciemno żółty, pomarańczowy, Przypomina on nieco delikatniejsze herbaty pu-erh, lecz jest nieco jaśniejszy. Co do smaku, uważam, że jest on niesamowity. Położony na granicy słodkiego z gorzkim, lekko kwiatowy. Dość mocny, wraz z ilością parzeń słabnie. Szóste parzenie było naprawdę bardzo delikatne.
 Doznania były wręcz niezwykłe. Tak jak mówiłem, zupełnie zmienił on mój sposób patrzenia na te herbaty. Bardzo serdecznie polecam. Żałuję, że nabyłem go tylko jedną torebeczkę 7 gramową. Choć wydaje mi się, że jest to dużo, jak na taką pojemność gaiwan'a, herbata była wyśmienita.


2 komentarze:

  1. Co się stało z ostrością na Twoich zdjęciach? ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. właśnie nie wiem. Na aparacie wszystko było ostre, a po przerzuceniu na dysk, porozjeżdżało się :c

      Usuń